Jak zrobić prawidłowe zdjęcie do loterii wizowej


Wymagania odnośnie zdjęcia są dokładnie opisane w instrukcji. Zdjęcie nie powinno być starsze niż sześć miesięcy, czyli użycie zdjęcia z poprzedniej edycji loterii nie jest wskazane. Należy pamiętać że potrzebujemy zdjęcia każdej osoby, która będzie wymieniona w formularzu. Podczas wysyłania zdjęcia w formularzu sprawdzane są tylko wymagania techniczne zdjęcia, nie sprawdzane są natomiast wymagania pod względem kompozycji.

Jeżeli nie mamy możliwości samemu zrobić zdjęcia, lub nie mamy odpowiedniego sprzętu to najlepiej pójść z instrukcją do profesjonalego fotografa, dla niego zrobienie zdjęcia i odpowiednie skadrowanie nie powinno być problemem.

Przykładowe zdjęcia

Na stronie departamentu stanu możesz zobaczyć przykłady dobrych i złych zdjęć. Jak zauważysz, niektóre z wymagań nie są do końca rygorystycznie przestrzegane na teoretycznie dobrych zdjęciach. Samo zdjęcie można jeszcze przed wysłaniem sprawdzić za pomocą Photo Validatiora

Własnoręczne zrobienie zdjęcia

Wymagania co do zdjęcia pochodzące z instrukcji.

Wymagania co do zdjęcia

Jeżeli chcesz zrobić odpowiednie zdjęcie we własnym domu, to potrzebujesz:

  • aparatu cyfrowego
  • statywu lub drugiej osoby, która będzie robiła zdjęcie
  • jasnego pokoju z jasną, jednolitą ścianą lub innym kawałkiem jednolitej przestrzeni
  • jasnego, słonecznego dnia

Niepisane zasady:

  • zdjąć kolczyki – uszy powinny być widoczne na zdjęciu
  • zdjąć okulary itp. rzeczy
  • nie uśmiechać się

Stajesz w pewnej odległości od ściany przodem do światła, tak aby nie rzucać cienia, co jest bardzo ważne. Osoba robiąca zdjęcie powinna trzymać aparat na wysokości Twoich oczu. Aparat powinien mieć ustawioną największą możliwą rozdzielczość zdjęcia i najlepszą dostępną jakość. Zdjęcie należy robić bez użycia flasha, wtedy unikniemy rzucania cienia na ścianę, jedynym źródłem światła powinno być rozproszone światło z zewnątrz. Robimy zdjęcie obejmujące więcej niż na załączonych przykładach, czyli np. od środka brzucha mając w centrum zdjęcia głowę.

Mając pobrane zdjęcie na komputer wchodzimy na stronę, na której znajduje się program do przycinania zdjęć, tak aby pasowały do wymagań. Jest to program udostępniony przez departament stanu.

Klikamy „choose photo”, wybieramy nasze zdjęcie. Manipulujemy suwakiem wielkości i przesuwamy zdjęcie tak, aby twarz znajdowała się pomiędzy zielonymi owalami. Jeżeli nie możemy zmiejszyć zdjęcia suwakiem do odpowiedniej wielkości to zmniejszamy rozmiar zdjęcia na komputerze i wczytujemy ponownie na stronie. Powinniśmy otrzymać efekt jak na obrazku poniżej.

Przycinanie zdjęcia

Po odpowiednim dopasowaniu klikamy na „Save photo” i zapisujemy efekt na dysku. Mamy zdjęcie przycięte do odpowiednich rozmiarów, gotowe do załączenia do formularza.

Efekt końcowy

Samo zdjęcie można jeszcze przed wysłaniem sprawdzić za pomocą Photo Validatiora