Czy mogę brać udział w loterii wizowej będąc nielegalnie w stanach

Krótka odpowiedź: można, ale nawet w przypadku wygranej nie otrzymamy zielonej karty.

Każdy może wypełnić zgłoszenie do loterii wizowej, jednak musimy wziąć pod uwagę że w przypadku wygranej wszystkie informacje, które podaliśmy są weryfikowane.

Obecna sytuacja

Regulamin loterii nie wyklucza z udziału osób, które znajdują się obecnie w USA. Jednak w przypadku zwycięstwa w loterii, osoba która wygrała musi przejść całą procedurę jak w przypadku innych wiz immigracyjnych. Jednym z warunków otrzymania wizy jest to, że nie złamało się prawa w USA, a przedłużenie pobytu jest właśnie takim złamaniem prawa, niezależnie od tego czy przebywamy obecnie w Stanach czy w innym kraju.

Jasny scenariusz

Są nikłe szanse że wymagania immigracyjne mogą zostać obniżone i osoby przebywające nielegalnie w stanach będą mogły otrzymać zieloną kartę w wyniku loterii wizowej. Obniżenie wymagań wizowych może wyniknąć z trwających kampanii wyborczych w USA prezydenckich czy też do kongresu, a zwykle jednym z poważniejszych jej tematów tradycyjnie jest sprawa rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów.

Czarny scenariusz

Prawo immigracyjne się nie zmieni, a my jako nielegalni immigranci możemy zostać aresztowani i deportowani. Ponieważ nawet mimo braku wygranej w formularzu loterii wizowej musieliśmy podać nasze dokładne dane, w tym adres pocztowy, możemy ściągnąć na siebie uwagę urzędników immigracyjnych.