Wygrałem w loterii wizowej, co dalej?

Gratulacje!

A teraz kubeł zimnej wody, to że wygrałeś nie oznacza jeszcze że otrzymasz wizę immigracyjną a potem zieloną kartę. Dzieje się tak z jednego, prostego powodu – losowanych jest dwa razy więcej zgłoszeń niż jest przyznawanych wiz. Bycie wylosowanym nie gwarantuje otrzymania wizy. Oznacza jedynie, że jesteś uprawniony do udziału w dalszym procesie Loterii Wizowej.

Pamiętaj, że niezależnie od wyniku możesz startować w kolejnych edycjach loterii.

Czy zostaniesz zaproszony na rozmowę z konsulem zależy od dwóch rzeczy: numeru CN, który został Ci przydzielony podczas losowania oraz od tego jak sprawnie poradzisz sobie z wypełnieniem niezbędnych formularzy. Na stronie z gratulacjami otrzymasz linka do strony z informacjami dla szczęśliwców.

Od edycji DV-2015 masz do wypełnienia tylko jeden nowy typ formularza: DS-260, wypełniasz go online danymi osoby wylosowanej oraz członków rodziny i czekasz na informację mailową o wyznaczonym terminie rozmowy w Ambasadzie USA.

Ponad miesiąc przed rozmową otrzymasz emaila z prośbą o sprawdzenie terminu na stronie internetowej, wyznaczony termin rozmowy zależy od daty wypełnienia formularzy i numeru CN. Nie przyspieszy wizyty natychmiastowe wypełnienie formularzy jeśli masz wysoki numer CN, bo jest odkładana na później gdy pula podobnych numerów będzie rozpatrywana. Na podstawie przykładów z poprzednich edycji loterii jesteś w stanie w przybliżeniu określić datę kiedy dany numer CN będzie obsługiwany.

Formularze do wypełnienia

Niestety nie możesz nic zrobić, aby zmniejszyć swój numer CN, jedyne co Ci pozostaje to bezbłędnie wypełnić niezbędne formularze. Do wypełnienia masz tylko jeden typ formularza: DS-260 – wypełnia się go dla osoby wylosowanej oraz dla członków jej rodziny.

Jeśli do wniosków będzie trzeba będzie załączyć zdjęcia to wymagania co do zdjęć są takie same jak przy zgłoszeniu, ale nie należy używać tych samych zdjęć, gdyż jednym z wymagań jest to, że muszą być one zrobione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Po wypełnieniu pozastaje tylko czekanie na maila z informacją o wyznaczeniu terminu rozmowy w Ambasadzie, wtedy logujesz się na stronę loterii, i sprawdzasz termin rozmowy.